Check-in here…

Ali Riza Esin, 13 Ağustos 2013 — 2 dk.

Milky Way 1

İşbu postanın tek ilginçliği görsellere eklediğim simgesel şeyler olabilir belki. Belki bir de ilginç bulduğum, hemen yakın zamanlarda rastladığım Galaksi Boyutları Karşılaştırması grafiği… İki aşağıda… Bunlar haricindeyse, her zaman olduğu gibi, çok bildiğimden değil, dikkatimi çeken şeyleri kendi meşrebimce pay etmek gibi bir fonksiyonu var bunun da… Gerisini boşa koymak lazım. Her şey “Kendi kendine yoluna girer.” gibi bir kandırmacadan ibaret değil mi nasıl olsa.1

Çünkü, “Her Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin havlular konusunda da söyleyecek bir çift sözü bulunmaktadır.”

Durumsama logosunun ilham kaynağı2, Samanyolu’nun temsili resimlerinden en ünlüsü… Foursquare Check-in armalarıyla etiketledim, gördüğünüz gibi. Tıklanınca battal boyda açılabiliyor. Yine de, burada iyi halt ettiğim sürümleri yerine orijinallerini görmek isterseniz, metin aralarına serpiştirdiğim bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Milky Way 2

Yukarıdaki iki görüntüyle ilgili, Nasa web sitesindeki Samanyolu ve Konumumuz başlıklı bölümden:

“Galaksimiz Samanyolu’nun grafik görüntüsü. Samanyolu, yıldızlararası gaz ve toz bulutlarını aydınlatan dev yıldızların spiral kollarından müteşekkil. Güneş sistemi bunun Orion uzantısı isimli bir kolunda yer alıyor. Şekilde görünen şey Güneş odaklı galaktik boylam grafiği.”3

Yanisi, aynı görüntü kullanılarak hazırlanmış, Güneş sisteminin bulunduğu noktayı ve galaksimizdeki büyüklüğünü gösteren bir grafik.

Aşağıdaki resimler ise, görmemişin Galaksi Rehberi olmuş, tutmuş bloguna koymuş cinsinden şeyler (kendi pozisyonuma göre) ve fakat bana göre buradaki temsili resimlerin en önemlileri (hazırlayanın pozisyonuna göre), — bu şeyleri buraya asıl ekleme nedenimdir.

Bilinen diğer galaksilere göre Samanyolu’nun büyüklüğünü ve aralarındaki mesafeleri anlatan bir infografik… Detaylı incelemek isterseniz 8000×8000 piksellik orijinalini çalışmaları hazırlayan ve sergileyen yerden, rhysy.net web sitesinden indirebiliyorsunuz.

Milky Way 3 It's us!

Ve şu da Güneş Sistemi’ni oluşturan gezegenler arasındaki mesafelerin algılanabilmesi için eğlenceli bir yöntemle hazırlanmış, yine yakınlarda karşılaştığım bir video serisi; bunlarla birlikte iyi gidiyor:

“yalandan, kocaman, rengarenk, geçici…

oyuncak zaferler” dediği şey,

hani şairin…

  1. Her Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams (Çeviren: Serhat Dalkır, Sarmal Yayınevi) ↩︎
  2. İlham kaynağı derken, —şekilde görüldüğü üzre elbette— bire bir aynısı olmadığını ifade etmek istedim. Durumsama logosu diye yukarıda bulunan şey, armam, iki ayrı altın oran spiralinin buluştukları yerde yine bir başka ünlü simge olan Ying Yang şeklini oluşturacak biçimde stilize edilmiş halidir. Marifet değil ama not zengin dursun diye yazıyorum, aynı şekli Ekdergi ve Öte Beri kapaklarında da kullandım, “Yaptığını beğendin mi!” kontenjanından. ↩︎
  3. NASA/Adler/U. Chicago/Wesleyan/JPL-Caltech ↩︎
Kategori: alıntı, video