Teknoloji benim neyim oluyordu

Ali Riza Esin, 10 Nisan 2013 — 1 dk.

Stop… aşağıya

Teknoloji neyim olur… “Karadutum, çatal karam, çingenem…” Bu böyle uzar gider. Ve “Daha nem olacaktın bir tanem…”

Bunu böyle yazınca, bir çeşit gülümseme teknolojisi halini de alabiliyor cânım şiir — ve terbiyesizliktir1 bu yaptığım. Tam olarak öyle demek istemiyorum elbette.

Retorik!.. YAVAŞ! YAVAŞ! YAVAŞ! YAVAŞ!

Teknoloji Benim Neyim Oluyor2, “gönül insanı”, Prof. Dr., Ahmet İnam’ın ilk kitabının ismi. Kendi deyişiyle “30 yıllık bir gecikmeyle” kitaplaştırdığı, yazılarından “bir bölüm”. Böyle yazıyordu Ocak 1993 tarihli önsözünde.

İçeriğinden alıntı yapamıyorum buraya, çünkü çoğu kitabın künyesinde yazdığı gibi kitap tanıtımları için alıntı yapılabileceği serbestisi bile bulunmuyor uyarılarında. Tam olarak şu ifade var:

“Yayıncının izni olmaksızın, hiçbir biçimde ve hiçbir yolla, bu kitabın içeriğinin bir bölümü ya da tümü yeniden üretilemez ve dağıtılamaz.”

Buna rağmen belki bir, belki birkaç paragrafını alıntılayabilirdim (bir metnin tamamına kıyasla makul bir oranı aşmayan alıntılamalar mevcut telif denetimlerine aykırı değil diye biliyorum) — daha önce yapmadığım bir şey de değil üstelik.

Ama bu defa yapmadım işte. Belki de böyle birşeymişti gönül3 denen şey…

ve yine de isterdi ki, teknolojiyle ilgilenen ya da ilgilenmediğini zanneden herkes okumuş olsun — okumamışsa okusun.

Güzel çünkü…

  1. “Terbiyesizlik”, “küstahlık” falan dediğim çoğu yerde zihnimdeki şeyin tam karşılığı Audacity oluyor, her defasında anlaşılmadığını da bilerek. Daha çok bilinen anlamıyla terbiyesizlik veya küstahlığı —geçtiği yere göre— ya hiç ifade etmem ya da böyle ifade etmem.↩︎
  2. ODTÜ Yayıncılık, ISBN 975-7064-17-3 ↩︎
  3. Gönül koymuyorum; Ahmet İnam ve Gönül ilgilerini bilenler anlayacaktır. Techne, Teknoloji konuşan bir kitapta bile başrolü bu kavramın oynaması merak duyanlara ilginç gelebilir.↩︎
Kategori: exlibris, yazı

Bir yorum yaz