“İi akshamleaar İstamboul!”

Ali Riza Esin, 16 Haziran 2010 — 1 dk.

İyi akşamlar Jean-Michel!.. Güle güle git, bi’ daha gel!

Dün akşam iyi bir akşamdı. Her akşamdan daha iyi bir akşamdı. Jean-Michel Jarre müziğiyle ve ‘show’uyla renk kattı dün akşama; Kuruçeşme Arena’da.

Turkcell Kuruçeşme Arena’da Jean-Michel Jarre konseri vardı. O ve “saz arkadaşları” sahnedeydi, dört kişilerdi görebildiğimiz kısmında –video ve ‘master’ miksajda artı bir, sahne direktörlüğünde artı bir, altı kişi eder; altı bir. Seçemediklerimi sayamadım.

Elektronik müzik, elektronik müzik enstrümanlarıyla yapılıyor, bu durumda ‘synthesizer’larla. Jean-Michel Jarre 70’lerden başlayarak elektronik müziğe damgasını vurmuş isimlerden; benim çocukluğumun, gençliğimin, büyüklüğümün destekçilerinden –kulakça çok destek olmuştur bana, onun müzikleriyle çok “keyifli” günler geçirdim; daha önce çok iyi akşamlar, iyi geceler demişliği vardır bana, keyfime de hüznüme de ortak olmuşluğu…

Konser başlamadan dikkatlice inceleme şansı bulabildim, sahnede bugün bildiğimiz “bilgisayar”lardan hiçbiri yoktu, Analog ‘synthesizer’lar her yerdeydi; Moog’lar yerli yerinde, ‘laser harp’ ve ‘theremin’ sırasını bekliyordu. O konser alanında ne kadar olabiliyorsa o kadar muhteşem bir konserdi, o konser alanına Jean-Michel Jarre dinlemeye gelmişlerden Jean-Michel’i bilenler, dinleyenler ne kadarlarsa o kadar.

http://friendfeed.com/radyo-ex/0f913b49/radyo-ex-jean-michel-jarre-benden-son-kez-sunar?embed=1

Kategori: müzik, yazı