Okşizen

Ali Riza Esin, 20 Temmuz 2012 — 2 dk.

Jean-Michel Jarre, Oxygene

Bu da, burada da, dursun diye…

Jean-Michel Jarre’ın Oksijen isimli albümü (Oxygene, 1976)…

Aşağıdaki videoda, albümün 2009 yılında piyasaya çıkan, yeniden kaydedilmiş versiyonu çalmaktadır [Michael Granger elinden çıkma orijinal albüm kapağının sıkıcı bir 3D canlandırmasıyla sunulan uzun (albümün tamamı) bir video].

Albümün canlı (Live in Paris, 2007) çalınan modern bir yorumu… Şu, hemen aşağıdaki… Modernliği, daha yakın bir tarihte çalınmış olması, farklı sound ve müziğiyle asıl albümün çok dışına taşan, özgün bir performans sergilemesinden kaynaklanıyor —bu yönüyle, göreceli uzunluğuna rağmen (daha iyi ya!), dinlemeye ve izlemeye değer bir video olduğu söylenebilir.

Bu videomuzda da Jean-Michel Jarre ve saz arkadaşlarını “Yasak Şehir” konserinde, Oxygene’in en popüler parçası Oxygene 2’yle, Çinli (mi?) bir ablayla birlikte —Uzakdoğu’dan nefis bir doğaçlama eşliğinde— izliyoruz.

Şu video:

Aşağıdaki ise Jarre’ın Oxygene albümünde kullandığı enstrümanlardan bazılarını tanıttığı, elektronik müzik enstrümanlarının kısa bir tarihçesini izleyebildiğimiz kısa bir belgesel… Benim gibi elektronik müzik meraklıları için ilginç mi ilginç. Güzel mi güzel:

Jean-Michel Jarre, 1997 yılında Oxygene 7–13 isimli, isminden anlaşılacağı üzere bu albümün devamı niteliğinde —gibi görünen— bir albüm daha çıkarmıştır. Albümün tanıtım videosu (Jean-Michel Jarre anlatımıyla):

Bu albümün 13. parçası:

Ve de, 2010 yılında İstanbul’da —yukarıdaki 2. videoda yer alan— aynı ekiple birlikte verdiği konserden* bazı cep-foto kareleri… İki yılı geçmiş…

Son olarak, başka bir acayip, başka bir güzel abimiz, Vangelis’le birlikte çaldıkları (bu ilginçtir), onun “L’Apocalypse des animaux” albümünün bence en güzel parçası olan “şey”in (La Petite Fille De La Mer) vidyosunu izliyoruz…

* İi akshamleaar!..

Kategori: müzik, video