Bu kadar net!

Ali Riza Esin, 30 Eylül 2010 — 1 dk.

Türkiye’de internet siteleri san-sür-le-ni-yor!

Bugün de başka bir web sitesinin kapandığını öğrendik. Vimeo’ya erişim engellenmiş durumda. Nedenini bilmek istemiyorum. Çünkü önemli olan bunun nedeni değil. Bunun böyle olmasına yol açanların ve gidişatı sessizlikleriyle de olsa destekler durumda kalanların atladığı en önemli nokta budur!

Ben nedeni her ne olursa olsun, hangi geçerli nedenimle birisinin ağzının ortasına bir yumruk çakarsam, o kişi buna yol açmıştır denilebilecek bir durumda bile o neden boşa çıkar. Hangi haklı meselemi hangi hakla halletmek için o hareketi yapmış olursam olayım, kendi aklıma hizmet ediyorumdur öncelikle ve suçlu duruma düşerim. O anda bir insanın ağzına çakmış olmamdır asıl mesele. Karşımdaki kişi eğer dayak manyağı değilse, öncelikle o durumdan kurtulmanın bir yolunu aramalıdır ben daha ileriye gitmeden önce.

Türkiye’de interneti yönetemeyen hiçbir şeyi yönetemez! Ancak durumu idare ederler kendilerince. Yönetim anlayışları budur. Bu bir yöneticilik değildir, bu bir “idarecilik”tir.

Halka hizmet, halka hizmet etmekle olur; halka hükmetmekle değil. “Halka hizmet hakka hizmettir.” anlayışını başlatan ve sürdürenlerin haktan hukuktan anladıkları tek şey hükmederek hükümranlıklarını sürdürmektir sadece; hizmet filan değildir, bu hep böyle olmuştur, böyle olmamalıdır!

Bir de “demokrasi” sözünü ağızlarından düşürmüyorlar mı…

Son olarak, “topunuz çıktığınız yere geri dönün!” demek istiyorum. Oraya değil! Böyle boktan kararlar alıp uygularkenki çıkış noktanıza!

Kategori: yazı