Etkiler Etkilemez

Ali Riza Esin, 4 Ocak 2008 — 1 dk.

Neler etkiler bizi… Neler etkilemez?

Etkilemeyen şeylerin de bir etkisi olmalı ki etkilemedikleri sonucuna vardırıyor bizi nihayetinde. Eh, onlar da etkiler diyebilir miyiz o halde?

Etki, maruz kalınan şeydir denilebilir. Dıştan gelip algı kapımızı çalan, savunma kalkanımıza çarpan, belki duvarı delip içimize giren, belki de içimizde kalmayıp hızla girdiği yerin tersinden çıkarak bizde büyük bir yara, büyük bir boşluk bırakıp giden şeydir, şeylerdir.

Bizi etkilediğini veya etkilemediğini düşünmemiz fayda etmez ki şöyle önümüzden geçip gitmesi bile iz bırakabilir. Ya bilincimize yerleşir ya da bilinçaltımızda bizi veya başkalarını bir gün fena şaşırtabilecek bir yer edinir farkında olsak ta olmasak ta; biz istesek te istemesek te…

Maruz kalınan etkilerden yukarıda olmak, onlara yukarıdan bakmak değil ama, belki etki diye nitelenebilecek şey hakkında ilk görüş değil, ön yargı değil, ‘bilgi’ sahibi olmak, bizi o etkinin salvosundan kurtarabilir. Buna güçlü olmak, hazırlıklı olmak diyelim.

Ama ‘maruz kalınan’ diyoruz ki ‘beklenmeyen şey’ anlamı daha ağır basar; bizi öngöremediğimiz bir anda ve şekilde, hakkında fikir yürütmeye bile fırsat vermeyecek hızda yakalamışsa, ondan etkilenmemek adına ne yapılabilir?

Etkilenmedik demek yerine etkilendiğimizi kendimize itiraf edebiliriz…

…miyiz?

Kategori: yazı