F klavye konulu…

Ali Riza Esin, 22 Şubat 2014 — 2 dk.

Eyvallah, buraya alıntıladığıma göre de, beğendiğim aforizmalardan biridir:
“Sadece karşıtları can sıkıcı olmayı sürdürdükleri için, arada bir, bir davaya bağlı kalırız.”

İnsanı daraltan, kendi kendisini arızalarından birine daha mahkum eden bir yaklaşımdır bu — üstelik başkaları üzerinden… Maraz doğurduğu muhakkak ama buz gibi de bir gerçek.

Son zamanlarda yeniden tedavüle sürülen F klavye konusu, belki kendi kafasından olmayanları hiçe sayar tavrını aslında kafasının pek basmadığı bariz konularda bile sürdürmeye çalışan biri tarafından dile getirilmiş olması nedeniyle, ama öncelikle Q klavye kullanıcısı beher muhalifinin alışkanlığına sahip çıkmak gerekçesiyle dava konusu sayarak hattı müdafaaya durduğu bir konu. Bu kadarla kalsa iyi ama konu F klavye düşmanlığına vardığında işin rengi değişiyor. Tayyip diline doladı diye F klavyeye karşı olmak gibi saçma sapan bir hâl alıyor.

Vurmayın! Durun! F klavye kullananlar da var burda!

Q klavye “fanatiklerinden” aklının kalanını yitirmemişlere sesleniyorum:
Hani, “azınlık hakları” falan diyordunuz, n’oldu ona?.. Çoğunluğa dahil hissedince nasıl da değişiyor birdenbire dünya, değil mi?

F klavye meselesinde gözden kaçan şey, yıllardır “F” kullananların F klavye ülkesinde gördükleri bir üvey evlat muamelesi var; o. Şurada da biraz bahsetmiştim: Ayfonumda saklı daktilom ama geçiniz.

“F klavye” başlıklı bir sorun olduğu gerçektir. Böyle teçhiz edilmiş bir ürün satın almak istediğinizde, ha deyince bulamadığınız bir ülkede yaşıyorsunuz. Bir ay–bir buçuk ay, size göre özelleştirilmiş bir ürünün ithal edilmesini bekliyorsunuz falan filan. Hâlihazırda ve hâlâ… Üreticiler götüyle gülüyordur bir yandan, bu bile isteye marjinalleştirilmiş kullanıcı profilinin haline.

Q klavyeyi yasaklayarak hiçbir sorunun çözülmeyeceği de, tam aksine sorunun daha yaygın biçimde büyütüleceği de bir başka gerçek.

Çözmek mi istiyorsun? Yasaklamazsın, kota koyarsın:

Dersin ki 70 tane Q klavye (veya Q klavyeli ürün) getiriyorsan 30 tane de F klavye getireceksin. On yıl sonra %60/%40’a çekersin, atıyorum.

F klavyenin etkinliğini ise F klavye kullanmayı bilmeyenlerle tartışmam. Sadece “verimlilik ve hızlı yazmak boyutuyla bir canlı yayında benimle tartışmak isteyen çıkabileceğini sanmıyorum, misal…” der ve kapatırım;

klavye delikanlılığıysa esas konu.

Kategori: yazı