Güzel tesadüfler örgütlemek, tamamen tesadüfen…

Ali Riza Esin, 27 Kasım 2011 — 1 dk.

Gailenizin dergisi Exdergi, Ece Ayhan şiirleri üzerine çekilmiş bir film olan Bakışsız Bir Kedi Kara, “Blind Cat Black”in mükerrer gösterimi ve yine Poetry Scores’un St. Louis–İstanbul kardeş şehir projesiyle birlikte kabul edilerek Contemporary İstanbul 2011’e “sanat inisiyatifi” sıfatıyla katıldı. Hakkımızı tekrar edelim, Exdergi’yi de tanıtmış olduk, ziyaretçilerden ilgi gösterenlere. Bütün bu hadisenin bence de çok doğru bir özeti, tam “bir korsan gemisi” olduğumuzdur. Harbiye’ye demir atmış olduk bir süreliğine, harbi harbi… Yeni dostlarla tanıştık, eski dostlarla samimiyet tazeledik.

Etkinlikte kullandığımız görsellerden biri olan “ECEAYHANCA” başlıklı eserimin(!) kısa ama komik bir hikâyesi var, tamamen tesadüfen oluşan. Şöyle:

ECEAYHANCA’nın bazı satırlarının ve bu arada başlığının da, altında kalan isometrik ızgaranın —muhtemelen baskı işleminde gerçekleşen bir postscript yorumuna kurban giderek, yazıcı çıktısıyla bambaşka bir hâle bürünmüş olması… Bir de işi basan arkadaşımız, kağıt ziyan etmemek için, belki kesip kullanırız diye üç adet yanyana basmış mı aynı şeyden… Basmış. Tam “Lan ben bunu asar mıyım asmaz mıyım” diye düşünürken, başka bir tesadüf, sevgili Tunca Subaşı buldu çözümü; “dükkanın” önünü perdeleyen bir metreye iki metrelik sütunun içe bakan tarafına asmayı önerdi. Öyle de yaptık.

ECEAYHANCA

Ama ben yapmadım! Benim yaptığım şey şu aşağıdakidir. Daha da büyüğü şurada var ve isteyene istediği ebatta bastırabileceği PDF’ini de geçebilirim ama sonucunu garanti edemem —bu tamamen printer’la sizin aranızdaki bir konu!..

ECEAYHANCA, Asıl

Diğeri ise işte yukarıda anlattığım olayı belgeleyen fotoğraf ve şunlar da daha yakından bazı detayları…

ECEAYHANCA Detay 1 ECEAYHANCA Detay 2

Ama güzel olmamış mı şimdi!

Bakışlı Kedi

Kedi fotoğrafı da benden ama bunun konumuzla bir ilgisi yok.

Gergef işler bunlar, gerer adamı…

Kategori: yazı

Bir yorum yaz