İnce belli

Ali Riza Esin, 25 Eylül 2011 — 2 dk.

Twitter’dan hemşerim @neoprolog’un bir notu üzerine…

Bildiğimiz gibi vapurlarda sigara içmek yasaklanmıştı uzun bir süre önce. Ne olmuştusunda, iyi mi olmuştusu kötü mü olmuştusunda değilim ya da orada çakılıp kalmışımdır belki; günden gündemden habersiz ve eskilerle iştigal etmekten bir türlü şimdilerde olanlara anlam veremeyen, olan bitenlerden bir bok anlamayan biriyimdir. Neyse ki konu o değil zaten.

Konu şu; ince belli cam bardaklarda, —bildiğin çay bardaklarında yani— çay servisini de kaldırmışlar; çaylar artık karton bardaklarda servis ediliyormuş vapurlarda —hiç içmedim ne zamandır, ben Özgür’ün yalancısıyım bu durumda. Doğrudur.

Şunu özetlemek geçti hemen içimden ama oraya sığdıramadım yine de. Sözü oradan almışken hazır, birkaç cümle daha edebilirim hem; ama buraya da sığar mı, onu bilmem:

Vapurlarda çayı karton bardakla vermekle “çay içmek” de kaldırılmış oluyor, aslına bakarsanız. Çay içmek deyince ne anladığınıza da bağlı bu elbette; eski davranış biçimleri, alışkanlıklar yenileriyle yer değiştiriyor sürekli, bu bir gerçek. Ama bazı gerçekler öyle şeyler ki, başka türlüsünü bilmeyenler için “doğrular” şeklinde yerleşiyor bünyelere ve insan bünyesi de öyle bir şey ki, her yeniliğe(!) alışıyor çabucak, ardını arkasını sormadan, sorgulamadan; su gibi, içine boşaltıldığı kabın şeklini alıyor. Kaplarına sığmadıklarını “zannedenleri” öperim, hidrojen atomlarının göz bebeklerinden.

Bir elinin serçe parmağı melamin beyazı ve kırmızı benekli bardak tabağının altında, baş ve orta parmaklarıyla ince belli çay bardağını tam belinden kavramış, serbest kalan işaret parmağıyla orta parmağı arasına yarısını rüzgâr içmiş külü döküldü dökülecek sigarasını tutuşturmuş, kısık gözlerle ufku veya gözünün değdiği kıyıları tarayan veya uzakları sanki bir şey görmüş gibi dikkatle süzen er kişi… Ara sıra dönüp kaçak gözlerle etrafını da kolaçan eden adam… Evet, o…

Demektir ki, böyle görüntülere rastlamayacağız artık veya böyle görüntüler vermeyeceğiz. Bunların yerine, içine kesme şekerleri önceden atılmış, çeperleri kalıbından çapaklı ince plastik kaşığının ucunu işaret parmağının ucuyla sabitlemiş veya çayını karıştırdıktan sonra illaki denize atmış, kahverengi baklava dilimi desenli kartondan veya şeffaf plastikten bardağını tutan er kişiler göreceğiz vapurlarda. Artık başka her ne yapıyorlarsa… Hiç heyecanlı değil.

“Er kişi” dediğime takıldıysanız, nedeni şu: Erkeklerin çay bardağı tutuşları daha artistik figürler taşıyor her nedense. İnce belli çay bardaklarından olabilir mi?

Kadınların bardak tutuşları ise oldukları gibi, her biri başka başka, başka bir güzel ama inanın bana, hiç romantik değil.

Kategori: yazı

Bir yorum yaz