Müzik “sektörü” ölüyor…

Ali Riza Esin, 10 Ekim 2012 — 2 dk.

Bu bir bakış açısıydı eskiden. “İnternet müzik sektörünü öldürüyor…”

“Eskiden”, çünkü olan bitenin hâlâ farkında olmayan bir kısım meslek örgütüne ve bu meslek örgütlerinden fayda uman bir kısım “sanatçı”ya göre bu bir durum tespiti gibi görünmesine rağmen, günümüzün (günümüzden bir-iki on yıl öncesinden bu yana gelen bir zaman diliminin) gerçeklerine uymuyor pek. “Durum” ayaklar altından kayıp gitmişse çoktan, “tespit etmek” mümkün mü?

Normalde…

Arkasından bakabiliriz. Kovalarız da belki, yakalamak için.

Dediğim gibi, ancak geçmiş zamanların bakış açısını yansıtan bir değerlendirme sayılabilir bu belki ve belki doğru bir değerlendirmeydi de. Ölüyor mu ölüyor.

Müzik “sektörü”…

Yok korsanmış… Yok bilmemneymiş…

Boş boş konuşup durmayalım… Boşuna konuşmayalım.

Pandora kurucusu Tim Westergren dün (09.10.2012) demiş ki:

“For over two thousand artists Pandora will pay over $10,000 dollars each over the next 12 months (including one of my favorites, the late jazz pianist Oscar Peterson), and for more than 800 we’ll pay over $50,000, more than the income of the average American household. For top earners like Coldplay, Adele, Wiz Khalifa, Jason Aldean and others Pandora is already paying over $1 million each. Drake and Lil Wayne are fast approaching a $3 million annual rate each.

It’s hard to look at these numbers and not see that internet radio presents an incredible opportunity to build a better future for artists. Not only is it bringing tens of millions of listeners back to music, across hundreds of genres, but it is also enabling musicians to earn a living.”

Bu yazı parçasını John Gruber’in blogundan alıntıladım. Daha detaylısı şurada (sahibinin sesinden):

Pandora and Artist Payments

Pandora da neymiş!!!11

???

iTunes’dan, self-publishing’den, “indie” müzik hareketlerinden, “telefoncuların” aniden(!) ortaya çıkan müzik merakından filan bahsetmeye gerek var mı?

Yok gerek.

Türkiye’de —belki müzik kadar göz önünde olmasa da— benzer görüntüler çizen başka “sektörler” gibi, kendini dönüştürmeyen, yeni “iş yapma” biçimlerine ayak direyen her sektör, İnternet’i yaptığı Google aramasında karşısına çıkan porno(!) görüntülerden ibaret sayan her dümbelek, Paradigmaları iki yüz yıl önce Afrika’da keşfedilmiş bir kabile olarak bilen her bünye, ancak bulunduğu yeri eşeleyip durmaya devam eder.

Nokta.

Kategori: yazı