İnternette sansüre karşı ortak platform

Ali Riza Esin, 16 Haziran 2010 — 1 dk.

İnternet sansürüne karşı güçlerimizi birleştiriyoruz!

Bilindiği gibi, Haziran 2010 başında İnternetʼte erişim engellemeleri ivme kazanarak sansür baskısını yoğunlaştırdı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığıʼnın (TİB) Youtube engellemesi ile ilgili mahkeme kararını yetkisiz bir biçimde yorumlayarak giriştiği IP bloklaması, bu siteyle aynı IPʼleri kullanan bir çok Google hizmetini erişilmez kılarak tüm internet kullanıcılarını mağdur etti. Ülkemizde kaygı verici bir biçimde yoğunlaşan internet sansürü yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyor.

TİBʼe karşı açılan davaların yanı sıra, biz, internette sansüre karşı mücadele eden farklı gruplar, güçlerimizi birleştirmeye ve bir ortak platform oluşturmaya karar verdik. Bu amaçla, 19 Haziran 2010 tarihinde Kadir Has Üniversitesiʼnde ilk Ortak Platform toplantımızı gerçekleştiriyoruz.

Bu toplantıda, 5651 sayılı sansür yasası başta olmak üzere, temel birer insan hakkı olan düşünce ve ifade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü ve özel hayatın korunması hakkını ihlal eden, hukuk devleti ilke ve kurallarına aykırı bir biçimde gerçekleştirilen sansür baskısına karşı birlikte neler yapabileceğimizi konuşacağız; bir eylem planı oluşturacağız.

İnternetʼte sansüre karşı çıkan tüm kişi, kurum ve kuruluşları güçlerini bizlerle birleştirmeye çağırıyoruz.
Gelin, İnternet Sansürüʼne karşı birlikte mücadele edelim!

İNETD (İnternet Teknolojileri Derneği)
NETDAŞ
Sansüresansür
Korsan Partisi Oluşumu
Alternatif Bilişim
Sansüre Karşı Ekşi Sözlük Zirvesi
Sansüre Yeter! Kampanyası
Meşgul Sinyali
Yeşiller
ve diğerleri…

 

Basın Duyurusu
15 Haziran 2010

“İnternetʼte Sansürʼe Karşı Ortak Platform Toplantısı”

Yer: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü
Tarih: 19 Haziran 2010 Cumartesi
Saat: 13.00 – 17.00

Kategori: yazı

Bir yorum yaz

  • “Ve diğerleri” kısmını anlamadık? Şov mu bu, yoksa gerçekten herkesi yanınızda istiyor musunuz? Gövde gösterisi yapar gibi yalnızca “büyük balık”ların yazılması hoş değil. Dikkatli gözler aklınızı alır. Aklınızda olsun.

  • Toplantı fikri şu feed’de gelişti: http://ff.im/lsmks . O feed’de katılım gösteren gruplar var basın duyurusunda. Bu tür ortak platform çağıları her zaman inisiyatif alan etkin gruplar tarafından başlatılır, platform kurulunca da yeni bir aşamaya geçilir. Orada bazı grupların isminin olması, şekillenen platformun sadece o gruplara ait olduğu anlamına gelmez. Kaldı ki, ilgili feed’de desteklerini açıklayan başka gruplar da var. Biz mümkün olduğunca kapsayıcı olmaya çalışıyoruz. O metin de bu kapsayıcılık için bir çağrı. İnisiyatif alan grupları ticari gruplar değil. Reklama ihtiyaçları yok ve belanın başından beri mücadele ediyorlar. Bu tarz söylemler yapıcı değil. Toplantının amacı belli, sansüre dur demek. Bu amaçta birleşen herkes katılır ve orada içindekileri dile getirir…