Keyser Söze

Ali Riza Esin, 28 Aralık 2008 — 2 dk.

Kevin SpaceyAltın Portakal Film Festivali ile eşzamanlı gerçekleştirilen 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali’ne katılan dünyaca ünlü aktör Kevin Spacey’e, coğrafyamız ünlülerinden Tamer Karadağlı’nın düzenlenen bir basın toplantısında sorduğu sorunun anlamını ben o gün bilmiyordum. O gün için gözümde sadece “vay be ne soru sordum” haliyle bunu bilmeyi bir ayrıcalık sayan bir Tamer Karadağlı canlanmıştı ve bundan hoşlanmamıştım. Hatta o hissim, soruya temel teşkil eden filmin ismini bir kenara not etmeme bile engel olmuştu sanırım; gazeteyi bir kenara fırlattığımı hatırlıyorum.

Bilmediğim, kaçırdığım sıkı filmlerin birinden bahsetmek niyetindeyim. Kısmet düneymiş.

Tamer Karadağlı, Kevin Spacey’e The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) filminde canlandırdığı rolü, yarı Alman yarı Türk “Keyser Söze” rolünü sormuştu; Spacey gerçekten bir “Türk”ü mü canlandırmıştı?.. Spacey Karadağlı’yı doğrulayan cevabında “(…) film yüzünden Türkiye’yi çok merak ediyordum (…)” cümlesini kurmuştu hani… Öylece bir memleket meselesi daha hâl yoluna girmiş, Kevin Spacey’i kendimizden biri gibi hissetmiştik — rol icabı.

1994 yılına ait, senaryosu Christopher McQuarrie tarafından yazılmış, Bryan Singer imzalı önemli bir film imiş “The Usual Suspects”. Neo-noir dediklerinden… Stephen Baldwin, Gabriel Byrne, Benicio Del Toro (ki filmde görünce tanıyamazsınız ve en iyi performans kendisine ait bence) ve işte, Kevin Spacey oynuyor.

Nedeni hangisi bilmiyorum; insanların o zamanlar Kevin Spacey ismine pek aşina olmaması mı, yoksa izleyenlerin ancak filmin en sonunda ortaya çıkacak durumu filmin en başında verilen ipuçlarıyla değerlendirerek filmin tadını çıkarması için düşünülmüş bir incelik mi; filmin kendisi kadar ünlü jeneriğinde de aynen benim sıraladığım gibi Kevin Spacey ismi diğer aktörlerden sonraya atılmış.

Bu filmin beni etkileyen unsurlarından biri de, bir filme “iyi film” denmesindeki en önemli etkenler arasında sayılabilecek müzikleri oldu. John Ottman, filmin müziklerini, özellikle daha jenerik akarken izleyeni yakalayan “ana tema”yı yapan adam ve kendi ifadesiyle “haftada bin dolar gibi iyi bir maaşla” filmin editörlüğünü de yapan kişi. Bu John Ottman, Kiss Kiss Bang Bang, Gothika, Fantastic Four, X-Men 2, Superman Returns gibi daha birçok filmin müziğini ve bazılarının editörlüğünü de yapan John Ottman.

Bu geç kalınmış bir “bir film izledim dünyam değişti” yazısı değil. Evet, güzel bir filmmiş ve paylaşmak istedim; ancak paylaşmak istediğim daha önemli şey filmin müziği ve yapan kişi oldu. Soy isminde bir “o” harfi daha olsaymış belki Ottman’ı da görebilirdik buralarda ama olsun; zevkle dinleyerek analım kendisini en azından.

Buraya tıklarsanız, filme ait üç müzik parçasını —ki ilki en önemlisi— bestecisinin kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Ya da buraya tıklayın ve bana filmi mutlaka izlememi söyleyen, —Tamer Karadağlı’dan daha çok— “jeneriği” izleyin.

Kategori: yazı