N’oluyoruz Lan Özel

Ali Riza Esin, 29 Mayıs 2010 — 1 dk.

Özel istek üzerine (Müge Çerman) notlarımdan derlediğim “Ne oldum deme, n’oluyoruz lan de” serisine devam ediyorum.

Hiç tanımadığın bir kişiyle uzun uzun göz göze gelmişsen gözlerini kaçırma, bakmaya devam et. İlk n’oluyoruz lan diyen o olmuş olur veya n’oluyoruz lan demiyorsa zaten, her ne olacaksa o olur; sırası gelen der sonra sırasıyla.

Kemerini takmamışsın diyerek ceza kesmek isteyen polise itiraz etme, bel kemerini göster; n’oluyoruz lan der gibi bakıyorsa ehliyet ve ruhsatını ver.

Serin havada ince giyinmiş ve üşümüş bulursan kendini, ne oldum deme; evden çıkarken keşke kalın bi’ şey giyseydim demenin de faydası olmaz; n’oluyoruz lan n’oluyoruz lan n’oluyoruz lan diyerek hareket etmek seni ısıtabilir; başka bi’ şey de diyebilirsin.

Kaldırımda yürürken insanlar hep üstüne üstüne yürüyor ve hep sen yol vermek zorunda kalıyorsan, ne oldum deme, n’oluyoruz lan de.

Arabanla İstanbul istikametinden Bursa istikametine giderken Gemlik civarında denizi göremezsen, n’oluyoruz lan deme, ne olmuş lan buralar da deme; şiirde olur onlar sadece.

Sigara içerken bir şey yeme, yemek yerken bir şey deme, rakı içerken hem ye, hem de.

Büyükle büyük olma, küçükle küçük olma, hep aynı boyda ol. Büyük küçümserse küçülür, küçük mühimserse büyür, zaten aynı boyda buluşulur. Bunun ne oldumla, n’oluyoruz lanla bir ilgisi yok.

Yalnız uyurken çok sık çarşafa dolanmış vaziyette buluyorsan kendini, ne oldum deme, başka bi’ şey de geçirme aklından, o çarşaf o yatağa göre değildir.

Kitap okurken uyuya kalmış bulursan kendini, ne oldum deme, n’oluyoruz lan de. Kitapların ve sen yatak arkadaşıysanız, kitapla aranda yasak bir ilişki var demektir. Yatar vaziyette kitap okunmaz, okunursa uyunur.

N’oluyoruz lan demek ne oldum demekten iyidir. Arada bir de olsa ihmal etme.

Kategori: yazı

Bir yorum yaz

  • Ellerin dert görmesin Üstadım pek leziz olmuş. Teşekkürler yazdığın ve paylaştığın için.

  • Bravo, doğru söze ne denir.
    (ne denmez, n’oluyoruz lan denir herhalde bu noktada.)

  • hakikaten N’OLUYOZ LAN:))
    ne yapmışsın sen harika ellerine sağlık!!!!