Olanla ölünmez ulan lan!

Ali Riza Esin, 29 Mayıs 2010 — 3 dk.

Aynasında “Aynalardaki şeyler size göründüğünden daha yakındır” yazan bir arabanın içinde, üzerinde “Aşırı sıcaktır ağzınızı yakarsa biz karışmayız” yazan bir kağıt bardakla kahve içerken bulmuşsan kendini, ne oldum deme, n’oluyoruz lan de.

Hesap üstünü alırken, ne satın almış olursan ol, içinden bahşişini sana sormadan kesmeye kalkışan birine hoşgörü gösterirken bulmuşsan kendini, ne oldum deme, n’oluyoruz lan de.

Erkekler öyledir erkekler böyledir diye erkek bilgeliği yapan bir kadınla, kadınlar öyledir kadınlar böyledir diye erkek bilgiçliği yapan bir erkeğe kulak misafiri olmuşsan, hiçbir şey deme, sessizce uzaklaş ordan.

Üç buçuk seçim kaybettiği halde pişmiş kelle gibi ortalıkta dolanıp da yeri geldiğinde bir yerleri ortalığa saçılabilir diye istifa eden birine o vakte kadar gıkını çıkarmamış bir partiye yine de oy verebilirim derken bulmuşsan kendini, ne oldum deme, ya da de, bana ne.

Sigara içiyorken ikinci sigarayı da yakarken bulmuşsan kendini, ne oldum deme, n’oluyoruz lan de.

Arkadaşın hakikatlisi yolda belli olur diyenle yola, erkek dediğin içki masasında belli olur diyenle muhabbete giderken bulmuşsan kendini, ne oldum filan deme, sıvış hemen çıktığın yer yakınken.

Yataktan kalktığında çorabının tekini ararken hiç tanımadığın bir kadınla göz göze gelmişseniz, n’oluyoruz lan deme, ne içermiş onu sor.

Ota boka çatıp duran biri gelip sana da çatarsa n’oluyoruz lan deme, siktir git lan de.

Yataktan kalktığında çorabının tekini ararken hiç tanımadığın bir erkekle göz göze gelmişseniz, ne oldum deme, ne içmişsiniz onu sor; gülmüyorsa n’oluyoruz lan demeden veya başka bir şey yapmayı denemeden önce polis çağırmayı bir düşün.

Küllükte iki sigaran birden yanıyorken üçüncü sigarayı da yakmaya yeltenir durumda bulmuşsan kendini, yananları avucunun içine bastırarak söndürebilirsin, acıtmaz.

Leyleksen, tilkinin davet ettiği yeme içme işine girme; tilkiysen ve leyleklere davetliysen, yanında pipet götür ve yemekten sonra ne yapacakmışsınız gitmeden önce sor, yanına başka şeyler de alman icap edebilir, sonra n’oluyoruz lan dememen için.

Davet edilmediğin yere zaten gitme, davet edildiğin her yere gitmek zorunda da değilsin; sonra ne ne oldum, ne de n’oluyoruz lan diyebilirsin. Otur oturduğun yerde.

Hötö hötö höt hötö höt höt höt höttö ve höttö höt hem de höt hötö höt ve höt höt hötö höt höttörö höt diyen biriyle karşı karşıya bulmuşsan kendini, ne oldum da deme, n’oluyoruz lan da deme, hiçbir şey deme, ateş yakmadan, kıvılcım çıkarmadan bekle.

Taksim’den Bostancı dolmuşuna binecek yerde Kocamustafapaşa dolmuşunun içinde bulmuşsan kendini, ne oldum deme, müsait bir yerde inecek var de.

Aylarca ara verdikten sonraki ilk televizyon izleyişinde, uzaktan kumandasını bir yere sürterek kullanmaya çalışırken bulursan elini, ne oldum deme, biraz da bilgisayara ara ver.

Hayatında hiç n’oluyoruz lan dememişsen şimdi ne oldum da deme.

Hayatında hiç ne oldum dememişsen şimdi de deme ne oldum.

Hayatın hep n’oluyoruz lan n’oluyoruz lan n’oluyoruz lan diyerek geçiyorsa bi’ dur ve senaryodaki mantık hatalarını görmezden gel.

Kategori: yazı

Bir yorum yaz