Soru şu: Google mı yoksa Apple mı daha Big Brother?

Ali Riza Esin, 13 Ekim 2010 — 2 dk.

Aslında al birini vur ötekine ama gerek motivasyonları, gerekse onları besleyip büyüten, yaşatan kaynaklar farklı değil mi sizce de? Kim hayatını nasıl sürdürüyor?

“Biri bizi gözetliyor” tarzı nanelerden rahatsız değilseniz, bu sorular da hiç önemli değildir zaten, boşverin gitsin. Çağımız ‘teşhircilik’ çağıymış ya… Kimilerinin kendince tarif ettiği gibi amaç olmasa da sonuç teşhircilik ise ve bundan hoşlanıyorsanız, başkalarının hayatınızı izin verdiğiniz ölçülerde bile olsa izliyor olduğu düşüncesi size garip gelmiyorsa, bu soruların cevabı hiç mi hiç önemli değil.

Ama şunu unutmamak lazım, hakkınızda neyin ne kadar bilindiği kendi kontrolünüzde olmayabilir her durumda ve hayatınız, işte o bilgilerin, eğilimlerinizin, alışkanlıklarınızın biriktirildiği silodaki birkaç pirinç tanesinden ibaret artık — ve üstünde isminiz yazıyor. Tam da o kadarız bu durumda; neye ihtiyacımız olduğunun başkaları tarafından belirlenebildiği kadar… fazlası değil. Ne yaptığı daha kolay kestirilebilir, ne yapacağı daha kolay belirlenebilir insan modeli…

Belki sizler ve sizlerden öncekiler gibi ne yapacağı önceden kestirilemeyen değil, yapacakları daha kolay belirlenmiş bir insan modeli… Nasıl bir his?..

Gidişatın vardığı yere herkesten önce ve güle oynaya gelenler de vardır tabii… Ama tüm bunlar belki de hiç önemli değildir. Çağ dışı kalmamak lazım, çağa ayak uydurmak gerek.

Şimdi yeniden soralım: iOS mu, Android mi?

Ne ilgisi var demeyin. Hayır, Facebook telefon yapacakmış söylentisini haber yapanlar oldu da bu yakınlarda, oradan geldi aklıma. Müjdeli bir halleri vardı hem de. Güle oynaya kullansınlar, ne denebilir ki.

İyi diye bir şey olmadığını bilirseniz, kötünün iyisi diye bir şeyin olmadığını da zaten bilirsiniz. Varsa da yoksa da kötü veya daha kötü var. Kötünün de kötüsü… Son zamanlarda bu gibi seçimlerimizi genellikle kötü ile ondan daha kötü olan arasında yapıyoruz; hangisi daha avantajlıysa artık…

Kötü dediğim şeyse, bildiğimiz kötü; öğrendiğimiz. Kötü de kötü olmayabilir yani. Böyle de bir durumdur bu hani.

Seçim yapmamak da bir seçim. Laflama değil bu, aynen böyle.

Peki seçimleriniz her durumda ve tamamen size ait seçimler mi?

Asıl soru bu galiba.

Kategori: yazı

Bir yorum yaz