Twitter’daki avatarların önemine dair

Ali Riza Esin, 1 Temmuz 2011 — 1 dk.

iFonfan, iPhone’ların ülkemizde resmi satışının başlamasıyla başlamış, içeriği tamamen Türkçe girilen bir blog.

Apple’ın bir “Lovemark” olduğu gerçeği var ve o ünlü elma logolarını yine hepimiz biliyoruz. iFonfan için yeni bir logo düşünürken Apple’ın elmasını çağrıştıran bir simge bulmanın avantajlı olabileceği açıktı ve fakat aynısını kullanmak da mümkün değildi — ileride ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonları olabildiğince önlemek için.

Isırılmış bir kalp… O ünlü elmanın gerçekte sevgiyi simgeleyen bir kalp kadar gülümseyen yüzünü fark ederek onu kısmen koruyan bir deformasyon yetti bunun için ve iFonfan logosu da öylece ortaya çıkmış oldu. Apple’ın simgesine benzeyen, ona öykünen bir simge ama değil.


Şuraya geleceğim; iFonfan’ın bir Twitter hesabı var ve aynı simge kullanılıyor haliyle. Türkçe girilmiş ‘tweet’lerin çokluğuna rağmen takipçilerinin çoğu yabancı — aman aman bir takipçi sayısı olmasa bile bu dağılım hayli dikkat çekici.

Bundan Twitter (veya herhangi başka bir sosyal medya aracı) profiline eklenen avatarların (profil resimlerinin) takipçi edinmede belirleyici bir unsur olduğu anlamı çıkarılabilir mi?

iFonfan Twitter hesabının takipçilerinin büyük kısmı aynı ilgi alanına seslenen ve bu hesaba kendi reklamlarını veriyormuşçasına abone olan üyeler. Yeni takipçiler de sanıyorum öyle bulabiliyorlar iFonfan’ı ve içeriğinden ziyade “avatar”ı ilgi çekiyor ve öyle abone oluyorlar — galiba beğendikleri bir rozeti göğüslerinde veya çantalarında taşımaya hevesli ve bundan hoşlanan tüm insanlar gibi.

Ayrıca Türkiye’de iOS yazılımlarına ve ürünlerine ilgi duyan kesimden çok daha yoğun diyebileceğim bir sıklıkta yabancı yazılımcılarla fikir alışverişlerinde bulunuyoruz.

Neden dersiniz?

Kategori: yazı