Eric Gill için poster

Eric Gill
Eric Gill

Hayat hikâyesi “tartışmalı” İngiliz yazıyüzü tasarımcısı ve heykeltraş Eric Gill (1882 – 1940) eserlerinin Monotype tarafından günümüze uyarlanması çalışmaları kapsamında George Ryan tarafından hazırlanarak 2015 yılında duyurulan The Eric Gill Series isimli koleksiyonda yer alan Gill Sans Nova, günümüze varana değin, selefi Gill Sans üzerinden —aralarında BBC’nin de bulunduğu— birçok ticari ve kültürel kurum ve yayının yazılı ve görsel iletişim tasarımlarında tercih edilen bir araç olmuş.

Monotype, The Eric Gill Series Exhibition
Monotype, The Eric Gill Series Exhibition

İşte bu Gill Sans Nova ailesini oluşturan fontlarda bulunan parmak işareti karakterleri özellikle dikkat çekici gelmişti bana. O el işaretlerinden(!) birine lansman sergisi fotoğraflarında rastlayınca şekillendi kafamda bu çalışma ve aslında başkasından gördüğüm bir şeyi kompozisyonuyla oynayarak tekrar düzenlemiş (remikslemiş) oldum.

Eric Gill, Wikipedia
Eric Gill çizimleri, Wikipedia

Tipografi terminolojisinde index ya da manicule (Latincede manicula, “küçük el”) isimleriyle geçen bu karakterler ayrıca printer’s fist (matbaacı eli), bishop’s fist (piskopos eli), hand (el), pointer (işaretçi), ve pointing hand (işaret eden el) olarak da anılıyor (Wikipedia).

İlk örneklerine Ortaçağ ve Rönesans dönemlerine tarihlenen el yazması kitaplardaki metin bloklarının dış kenarlarında, düzeltme gerektiren satırlara işaret edecek biçimde resmedilmiş el figürleri formunda rastlanan bu karakterleri (çoğu durumda sağa ve sola işaret eden 2 figür, bazen yukarı ve aşağı 2 figür daha) modern yazıtiplerinin karakter setleri arasında bulmak ve günümüzde farklı amaçlarla kullanmak mümkün. Gill Sans Nova’da ise orijinalleri Gill tarafından çizilmiş üç farklı çeşitte (3 × 2 yön) 6 karakter bulunuyor.

Yaptığım poster ise şu. Fikri başka nereden apartmış olabilirim?

Eric Gill
Eric Gill

Büyük poster baskısı ebatlarında çalışıldığından yukarıdaki küçük resimde seçmek mümkün değil ama sağ alt köşesinde şu söz yazıyor:

“The artist is not a different kind of person, but every person is a different kind of artist.”

Eric Gill