Metro Zamanları kapak

Metro Zamanları

2010–2013 yılları arasında İstanbul metrosunun muhtelif hatlarında aldığım notlardan seçerek e-kitap biçiminde derlediğim — tür olarak pek azı kurgu — yazılar ve kısa hikâyeler, seyahat günlükleri… GitHub’da yayımladım; indirilebilir şekilde epub, mobi ve pdf versiyonları mevcut.

Kitap kapağı tasarımında kullanılan temayı canlandıran, cildin ekler bölümünde “Metro yer etiketleri için alternatif uyarı ifadeleri” başlığı altında yer verilen klişelerden ilkini sabit diğer dördünü rastgele görüntülemek suretiyle işleyen ve format çeşitlerine doğrudan erişim sağlayan kendi web sayfası var; okumak isterseniz…

Derlemeyi oluşturan kısa yazılara sınıflandırma anlamında yakın sayılabilecek bazı düz yazı ve kurmaca türleri şunlar: anı, geziyazısı, günlük, deneme, öykü

Web sayfası

Tanıtım videosu

Vimeo’da Metro Zamanları

Alıntı

“İnsanların kendilerini dış gözle izlemesi mümkün olsaydı ve kendilerini metrodayken izleselerdi, hangi zamanda olduklarını anlamaları pek kolay olmazdı. Enine büyük zaman kesitlerinden hangisi mesela şimdi? Günlerden hangi gün, aylardan hangi ay… Ancak kıyafetlerinden tahmin edebilirlerdi mevsimleri.
Saatler gibi takvimler de takılmalı duvarlara. Çünkü her şey, her hareket aynıymış gibi davranıyor buralarda. Şimdi gidip yıllar sonra dönsen de bir şey fark etmeyecek gibi. Sinemaya gün ışığında girip akşam karanlığına çıkmak gibi birdenbire, ortası kayıp.”

Kusurdöngü