Repro posterler

Shakespeare First Folio
Shakespeare First Folio

Rodchenko

Haziran 2010’da Gennaration gazetesine ek olarak çıkardığımız Rodchenko reprodüksiyon poster çalışmasının, orijinal afiş boyutları ve proporsiyonu gözetilerek geliştirilmiş halidir. İndirilebilir PDF versiyonu afişin orijinal boyutlarına ve görüntüsüne oldukça yakın halini yeniden üretmek için kullanılabilir.

Aleksander Mikhailovich Rodchenko, Book in All Subjects, Moskova, 1925
Aleksander Mikhailovich Rodchenko, Leningrad State Publishing, Book in All Subjects, Moskova, 1925

Shakespeare

William Shakespeare eserlerinin bilinen basılı ilk örneği olarak kabul edilen First Folio’nun (1623) iç kapağından poster… Dizgi ve tipografik yerleştirmeler mümkün olduğu ölçüde orijinaline sadık kalınarak hazırlanmış olmakla birlikte, kullanılan yazıtipi orijinalinden mecburen farklıdır. Bunun için s harfi yerine f harfine benzeyen ve “uzun s” denilen arkaik bir harf ( ſ ) ve bu harfin ligatür çeşitlemelerini de içeren Carrig Pro isimli, sadece bu iş için lisanslanmış bir yazıyüzü kullanılmıştır. Portre Martin Droeshout (1601 – 1650) gravürüdür.

Shakespeare First Folio, Martin Droeshout
First Folio, Martin Droeshout

Komikli poster

Araştırınca pek çok farklı çeşidi bulunduğunu öğrendiğim ancak ilk olarak Twitter’da rastladığım örneğine çok yakın kopyalayarak çalıştığım, “Chicken Game” isimli bir poster reprodüksiyonu… Bu versiyonun orijinali kime ait, bilmiyorum. Buna çok gülmüştüm, hâlâ gülerim baktıkça ancak sanırım, grafik tasarım alanında önemli bir başlık olan tipografide görsel hiyerarşi etkisini bu kadar basit özetleyen malzeme azdır düşüncesiyle beğeniyorum daha çok. Aşağıda bağlantısı bulunan PDF dosyası baskı almak amacıyla kullanılabilir.

Chicken Game
Chicken Game