El Yapımı Ama El Yakmayan Yeşil Acı Sos (tarifi)

El yapımı ama el yakmayan yeşil acı sos

Haddizatında çok kısa bir sos tarifi paylaşmak geçti aklımdan ama bunu yaparken, yaptığım yere hürmeten, biraz gevezelik etmem lazım. Buna katlanmak istemeyenler en sağdaki asansör marifetiyle son paragrafa inebilirler doğrudan.
Tarifimin tesadüfen keşfettiğim özelliği, hazır turşu kullanıyor olmak… Koyduğum isimdeki “el yakmayan” ifadesi bununla ilgili. Yıllar önce bunun bir benzerini normalde olması gerektiği gibi çok acı biberlerle ama çıplak elle yaptıktan sonra ellerimin yanması da başka bir tesadüf müydü, bilemiyorum. Biliyorum desem, “salaklıktı” demem de lazım. O manâda…
Orijinalini kadim bir dosttan öğrenmiştim zamanında. Pesto sosa benzer ama ondan daha lezzetli bir şey. Acılığındandır belki… Acıyı severim. İlk tattığım günden beri tiryakisiyim tabii ama bulması kolay değil, önceden biri hazırlayıp önüne koymadığı sürece… “Hazırı” da vardı daha önce ama yapılmıyormuş artık. Bunu bir buçuk yıl kadar önce öğrendim ve şansıma küstüm. İş yine başa dönmüştü demek ki.

İşte ben de baktım başka yapan eden yok, tekrar yapmak istedim ama pazardan körpe acı biber bulmakmış, yıkamakmış, saplarından ayırmakmış, eldiven giymekmiş, vs. uğraşmak istemediğimden bir yan yol geldi aklıma. Sofrada bir ara bir kavanozla göz göze geldik daha doğrusu… Bir turşu kavanozu… O konuştu, ben dinledim. Doğru söylemiş! Sonuçta ortaya çıkan lezzet için tatminkâr denebilir. Bunu sanki kolay tatmin olmayan biri diyormuş farzedin.

Daha fazla salaklamanın lüzumu yok, evet. Listeyi tarife marifeti sahibine yedirerek aktarıyorum:

El Yapımı Ama El Yakmayan Yeşil Acı Sos

Çalışkan bir Blender’a bir demet fesleğen (temizdir temiz olmasına ama yine de yıkanmış), bir kavanoz dilimli jalapeño turşusu (iyice süzülmüş), bir büyük baş sarımsak (güzelce soyulmuş), bir tatlı kaşığı deniz tuzu (itinayla öğütülmüş), eser miktarda (aklına estiği kadar) kuru ceviz içi koy, kapağını kapat. Düğmesine bas. Blender’ın… Kıyma kıvamına gelene kadar karıştır. Durdur. Bir sigara iç. Burası önemli. Sigaradan sonra üstte bir parmak boşluk kalacak ve hava boşluğu bırakmayacak şekilde minik kavanozlara doldur. Üzerilerine içindekilerin nefesini kesecek kadar sızma zeytinyağı ekle. Hemen yeme. En az bir gün bekle.
Bir sigara daha iç.